Zachráníme krov

Za jeden den zachráníte, okamžitě ušetříte.

Za dotaz nic nedáte
Váš e-mail:
Váš telefon:
Vzkaz:

Správně ošetřený krov včetně všech dřevěných prvků vydrží celá desetiletí, přitom náklady na jeho ošetření jsou zanedbatelné oproti výdajům na rekonstrukci celé střechy. Kvalitní ošetření krovu trvá pouhých pár hodin, přesto je prevencí před těkavými látkami, které do ovzduší uvolňují plísně. Investice do ošetření krovu se opravdu vyplatí!

NABÍDKA ŘEŠENÍ

Seznamte se. Už u vás také bydlí?

Největším nepřítelem dřeva všech stropních a střešních konstrukcí je dřevokazný hmyz, dřevokazné houby a plísně. Příznivé podmínky pro napadení dřevokazným hmyzem jsou 10 – 12 % vlhkosti dřeva, a ty jsou v našich klimatických podmínkách splněny v podstatě vždy. Dřevo může být napadeno již před zpracováním, aniž by to na něm bylo patrné. Do zabudovaného dřeva na střeše může také naklást vajíčka poletující hmyz...

Vývojový cyklus tesaříka může trvat až 10 let, klíčivost výtrusů hub a plísní bývá až 6 let.

POZOR! Velmi důležité je stavební dřevo, krovy, podlahy a jiné dřevěné konstrukce preventivně ošetřit. Takové ošetření je pochopitelně méně nákladné než ošetření dřeva již viditelně napadeného. Preventivní ošetření nových krovů se jednoznačně vyplatí!

Dřevokazný hmyz

Dřevo poškozují především larvy, které ho narušují vyhlodáváním chodbiček. Na přítomnost dřevokazů obvykle upozorní nález výletových otvorů, hromádek pilin pod trámy či v pavoučích sítích. Při větším napadení se chodbičky spojují, vytvářejí kaverny vyplněné odpadovou drtí, z nichž se sypou hromádky jemných pilin. Postupně dřevo ztrácí pevnost a rozpadá se. Například nosné trámy a krovy se bortí při zvýšeném vnějším tlaku způsobeném silným větrem, sněhem apod.

Tesařík krovový (Hylotrupesbajulus)
Popis: 8–22 mm dlouhé zploštělé tělo, tmavě hnědé, chloupky tvoří nezřetelné skvrny, tykadla krátká.
Výskyt: od května do srpna, napadá dřevo především v budovách.
Zajímavosti: patří k nejškodlivějším druhům, protože larvy

velmi rychle napadají odumřelé dřevo či dřevo napadené hnilobou. Vývoj trvá dva roky, ale při nepříznivých podmínkách i několik desítek let. Larvy tesaříků krovových se prozradí charakteristickým „chroustáním“. Červotoč kostkovaný (Xestobiumrufovillosum)
Popis: 5–6 mm dlouhý, tělo protáhlé, tmavošedé až hnědavé, s nepravidelnými skvrnami šedožlutého ochlupení. Hlava ukrytá pod štítem.
Výskyt: v domácnostech larvy v nábytku, v přírodě na tlejících dubech. 
Zajímavosti: tlučou hlavou nebo štítem o stěny chodbičky, a vydávají tak slyšitelný tikavý zvuk.

Dřevokazné houby

Dřevokazné houby se vyskytují na povrchu dřeva a následně jím prorůstají. Houby vylučují enzymy, které zapříčiňují rozklad dřeva. Nejpříznivější podmínky pro růst dřevokazných hub vytváří zvýšená vlhkost dřeva. Tato vlhkost vzniká nejvíce vlivem kondenzací.

Vedlejším efektem zateplení stropních konstrukcí je zvýšení vlhkosti dřeva nad izolací, kdy se vlhkost dřeva může zvýšit až k hodnotě okolo 25 %. Pro rozvoj dřevokazných hub však postačuje 40% vlhkost dřeva (dřevomorka se rozrůstá již při 18% vlhkosti).

Napadení většinou probíhá skrytě, po mnoho let není okem postřehnutelné, avšak s nástupem vhodných podmínek se houba dokáže rozšířit velmi rychle a poškodit dřevo ve velkém rozsahu.

Dřevomorka domácí, koniofora sklepní, trámovka jedlová i trámová a některé outlovky a kornatky velmi rády napadají dřevo na půdách, ve sklepích i na podlahách. Dřevomorka domácí pak ve vhodných podmínkách ničí nejen dřevěné konstrukce, ale prorůstá i zdmi a betonem a devastuje celé budovy. Škodlivý vliv však nemá jen na materiály, ale také na zdraví obyvatel. Plodnice vytvářejí velké množství výtrusů (až 6000 výtrusů na 1 cm2 roušky za minutu), které jsou sebemenším pohybem vzduchu roznášeny po celém objektu, až dojde k jeho zamoření. Rozkládající se staré plodnice produkují látky, které mohou způsobovat bolesti hlavy a různé nevolnosti, někdy i vážnější onemocnění (astma). Některé druhy plísní produkují mykotoxiny, které mohou vyvolat onemocnění kůže i plic.

“Na podzim jsme zateplili půdu obecního úřadu a již první zimu jsme znatelně pocítili snížení nákladů. Celé zateplení navíc trvalo 3 dny a ještě ke všemu zůstalo pěkně uklizeno. Firmu Tignum vřele doporučuji.”
Petr Pokornýstarosta obce Kačice

Co pro vás rádi uděláme?

VÝHODY

Vlastníte rodinný dům, roubenku, chatu, srub či jinou dřevostavbu? Obáváte se napadení vašeho domova dřevokazným hmyzem nebo se již marně snažíte vyhrát boj s tesaříkem či dřevomorkou?
Máme pro vás řešení! – přijedeme k vám a provedeme posouzení stavu krovu ZDARMA,
– zajistíme preventivní impregnaci dřeva před napadením škůdci,
– odstraníme veškerá vývojová stadia hmyzu (dospělý hmyz, larvy i vajíčka),
– zlikvidujeme houby a plísně (dřevomorku, trámovku, kornatku... ),
– garantujeme dlouhodobou ochranu dřeva před dalším napadením škůdci,
– provedeme výměnu poškozených dřevěných částí.

Moderními technologiemi dokážeme porazit dřevokazný hmyz i dřevokaznou houbu, a prodloužit tak životnost krovu a dřevěných prvků o další generace.

POZOR! Biotičtí škůdci výrazně zkracují životnost krovu, mají vliv na funkčnost střechy a mohou vážně narušit statiku celého domu. Toxické výtrusy dřevokazných hub a plísní mohou také negativně ovlivnit vaše zdraví. Preventivní ošetření nových krovů se jednoznačně vyplatí!

Jak chráníme krovy

Ošetření střech a likvidaci dřevokazného hmyzu provádíme těmi nejmodernějšími technologiemi. Pro ochranu dřeva a prevenci před jeho napadením vám nabízíme bezvduchový nástřik za užití tlaku několika stovek atmosfér. K vyhubení škůdců v již napadeném krovu používáme nejúčinnější metodu, tzv. tlakovou hloubkovou injektáž.

Airless nástřik

VÝHODY – přípravek se díky tlaku dostane i do špatně přístupných míst, otvorů, prasklin a mezer ve dřevě, – vhodný jako prevence, zejména před plánovaným zateplením podkroví a jiných částí střech.

Impregnaci dřeva pomocí Airless technologie používáme jako preventivní a doplňkové ošetření. Airless technologie je bezvzduchový nástřik, který se díky vysokému tlaku dostane i do špatně přístupných míst, otvorů, prasklin a mezer ve dřevě. Tento způsob aplikace je vysoce efektivní a je nesrovnatelně účinnější než nátěr či nízkotlaký postřikovač. Airless nástřik doporučujeme jako prevenci před napadením krovů dřevokaznými škůdci, zejména pak před plánovaným zateplováním podkroví a jiných částí střech, a zároveň jako doplňující ošetření při tlakové injektáži, která škůdce hubí.

Tlaková injektáž

VÝHODY – nejúčinnější hloubková metoda ochrany dřeva, – dlouhodobá ochrana dřeva (až po celou dobu životnosti stavby), – časově i technicky nenáročná aplikace (nemovitost lze bez omezení využívat).

Vývoj některých druhů dřevokazného hmyzu trvá až 10 let. Larvy požírají dřevo uvnitř dřevěné konstrukce a nejsou dlouho na pohled patrné. Běžné povrchové ošetření se k těmto larvám vůbec nedostane, a tudíž jejich vývoj nezastaví. Tlaková injektáž je nejúčinnější metoda ochrany dřeva, která skutečně zastaví dřevokazný proces a zajistí dlouhodobou ochranu. V interiéru je životnost tlakové injektáže shodná s dobou životnosti stavby. V exteriéru je doporučena kontrola ochrany po 10 letech. Tlaková injektáž je časově nenáročná a nijak vás neomezí v užívání objektu. Doporučujeme ji kombinovat s tlakovým nástřikem Airless technologií, který zabraňuje novému napadení dřeva.
ref-krov

Sanace střešní konstrukce kulturního domu v Broumech u Berouna